Co je MINIMALISMUS

Když jsem hledal v českých surfovacích vodách odpověď na to, co je minimalismus a jak ho lidé vnímají, nalezl jsem povětšinou silně emočně zabarvené články, nebo ještě častěji příspěvky v rámci komerčních projektů. Dovolím si vlastní subjektivní pohled s úmysly ryze objektivními…

Co je minimalismus

Většina lidí si představí prázdné místnosti s jedním kusem nábytku nebo asketický přístřešek pro poustevníka. Nejblíže myšlence minimalismu, jak ho cítím já, je Joshua Becker a jeho blog becomingminimalist.com:

Minimalismus je vědomé prosazování věcí a cílů, na kterých nám nejvíce záleží, a potlačení všeho, co nás od nich odvádí. – Joshua Becker, becomingminimalist.com

Nejde o to, že minimalista nevlastní a nedělá nic zajímavého. Má pouze věci, které jsou pro něj zajímavé a směřují k jeho životním cílům. Znamená to, že vlastní jen několik velmi kvalitních věcí. Připustí si jen několik málo povinností a závazků, a svoji mentální energii využívá na činnosti, které mají největší smysl. Pokud má nějaké dekorace, mají pro něj velký význam. Jeho plocha na monitoru v práci bude pravděpodobně jen černá a jeho stůl téměř prázdný. Bude se vyjadřovat jasně Bez zbytečných kudrlin (zde je asi nejvíce vidět, že jsem teprve na začátku cesty).

Minimalista pochopil, že je lepší se vzdát dobrých věcí, aby se mohl věnovat těm ještě lepším…

Minimalismus je nežádoucí

V dnešním světě plném vjemů, konzumu a rychlých rozhodnutí je těžké rozlišit to důležité. Konzumní systém totiž dělá všechno proto, aby to co nejsložitější bylo. Vše se musí chtít a hlavně kupovat. Věci se pak hromadí, uklízí, organizují a servisují. Poplatky se pravidelně zvyšují a dluhy nám pomáhají se nezastavit a stále chtít a kupovat. Vše je důležité a téměř vše je dostupné. Jsme zavaleni, chceme všechno a už ani nevíme, jestli je to či ono důležité. Tím se krmí konzum a jeho černokněžníci.

Minimalismus tím pádem do konzumu nezapadá, je pro něj nežádoucí. Minimalista nakupuje málo, kvalitně a velmi nerad. Nevidí uspokojení ve vlastnění věcí, protože je to uspokojení krátkodobé. Další nebezpečí pro konzum je, že pokud se člověk rozhodne být minimalistou, rozhodne se tak vědomě a začne logicky vědomě přemýšlet i ostatních zákoutí života. A to znamená, že bude hledat další cesty mimo proud a ještě víc omezí spotřebu a utrácení peněz.

To zní skvělě, že?…ale není to pro každého. Minialismus je cesta proti zažitým – většinovým zvykům, proti myšlení většiny lidí. Minimalista se tak na nějakou dobu vždy stane outsiderem společnosti a pro lidi, kteří ho neznají to nejspíše tak zůstane. Lidé okolo něho se však po čase začnou se zájmem zamýšlet…a minimalista se tak může stát někým, kdo inspiruje lidi okolo a ovlivňuje rostoucí komunitu lidí – jako je případ Leo Babauty, nebo Joshuy Beckera.

Minimalismus na webu

Jiz jsem zmínil, že v českých surfovacích vodách toho příliš není. Osobně jsem našel pouze jeden český blog, který mě oslovil a obsahuje kvalitní a souvislý obsah:

minimaliste.cz @ Magdaléna Kypus Katolická

Blog obsahuje nejen vlastní články s kvalitním obsahem, ale také překlady věhlasných minimalistů zmíněných níže především pro ty, kteří nevládnou angličtinou.

zenhabits.net @ Leo Babauta

Asi momentálně nejznámější minimalista. Jeho stránky a knihy jsou hojně překládány a to i do češtiny např. zenhabits.cz. Leo píše velmi poutavým stylem o mnimalismu, životních změnách a kromě zenhabits má na svědomí ještě několik dalších zajímavých projektů např. Write to done o psaní a blogování nebo 7DayVegan, kde nabízí minimalistickou zkoušku veganství.

becomingminimalist.com @ Joshua Becker

Stránky Joshuy jsou mým největším favoritem. Od popisování své cesty k minimalismu od samého začátku – jako lama blogger – se během let propracoval k respektovanému autorovi několika knížek a jeho blog je plný velmi kvalitního obsahu a dosahuje neuvěřitelně vysoké návštěvnosti. Fantastické je, že na tomto blogu nejsou žádné otravné reklamy, nic neruší…blog je příjemně minimalistický. V začátcích obsahuje praktické návody a inspirace, které lze hned aplikovat (vyzkoušeno).

theminimalists.com @ Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus

Joshua a Ryan jsou nejspíše mediálně nejaktivnější minimalisté. Jeich příběhy proběhly snad všemi většími médii na americkém kontinentě. Určitě stojí za prostudování, i když jejich směr a motivace jsou dle mě trochu více komerční, než výše zmíněné zdroje.

Máte-li další tipy, podělte se, pokud chcete. Rád rozšířím seznam…

2 Comments

 1. Odpovědět
  Marcela Pro 2015

  Dobrý den Kubo,

  souhlasím. V českých vodách toho zatím o minimalismu moc není. A proto jsem se to rozhodla v červnu 2015 změnit a založila blog Žijeme minimalismem. Posuďte sám, jak kvalitní obsah tam je…

  Mám pocit, že pokud se nejedná vyloženě o extrémní formy minimalismu, mnoho lidí má zájem a chuť začít. Ten začátek bývá těžký, ale pak už to jde skoro samo.

  Hezký den.

  Marcela

  • Odpovědět
   Kuba Led 2016

   Dobrý den Marcelko,

   vidím to stejně – každý výlet z komfortní zóny je na začátku těžký. Mnohdy ale objevíme, že mimo tu komfortní zónu je to ještě lepší. O tom je minimalismus.

   Vašim stránkám fandím, takové u nás chyběly. Rád je zmiňuji v posledním článku.

   Držím palce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *