Minimalismus na zahradě

Práce na zahradě mě baví. Není nad sekání trávy po práci. Vypnout mozek, otevřít pivko a hodinu, dvě neřešit. Zahrada učí děti nebát se práce a seznamovat se s přírodními cykly.

Jako zahradnická lama jsem se krátce po pořízení zahrady vrhl do pořizování nástrojů a přístrojů, uklízení artefaktů a stavebního materiálu po předchozím majiteli, zakládání záhonů…a sekání, začišťování, plení, stříhání stromů, ministaveb, natírání… To vše před tím, než jsem objevil minimalismus .

Cesta minimalismu můj pohled změnila. Zahradu máme především proto, abychom si měli kde v klidu číst, relaxovat, grilovat, kopat s míčem, obědvat, snídat, stavět sněhuláky a pevnosti…a chceme si užívat i nějakých vlastních nechemických produktů. Takže jinak. Jak? Minimalisticky a PERMAKULTURNĚ.

1. PERMAKULTURA

Příroda už všechno vymyslela a to daleko lépe než člověk – nechme ji tedy dělat co umí a pokud možno se do toho nepleťme. Téma permakultury je velmi rozsáhlé, ale určitě stojí za to. Smysl je vytvořit zahradu, park, nebo dokonce jedlý les tak, abychom do takového ekosystému co nejméně zasahovali, a mohli si v klidu číst, zatímco soused pleje a okopává. Zajímá? Pak určitě shlédněte stránky permakulturního guru – Jaroslava Svobody www.ekozahrady.com. Pravda, dizajnově to není top, ale obsahově jde rozhodně o nejkvalitnější obsah u nás. Určitě doporučuji i knihu jeho Ekozahrady…

2. Žádný benzín

Žádné nástroje a stroje, které vyžadují údržbu, servis, investice a dělají hluk. Jsem blázen? Jsem. A proto jsem to zkusil a zatím mi to vychází. Sekám ruční vřetenovou sekačkou. Nejde již o staré rezavé těžké…ale lehké seřiditelné kvalitní stroje. Výhody? Mohu sekat o víkendu, protože nedělá hluk. Mohu sekat mokrou trávu a málokdy se zahltí. Nežere benzín ani olej…jen pivo, jako každá jiná sekačka. Náklady na servis téměř žádné a pořizovací minimálně poloviční. Hrabeme ručně, protože zapojíme i děti a v případě permakultury využijeme posekanou trávu do posledního stébla…tedy pokud sekáme vřetenovou sekačkou – po benzínové rotační to jen tak neshrabete. Nevýhody? Určitě nějaké jsou, ale upřímně už si je nevybavuji…jo a vysokou trávu na seno sekám kosou, ale to je na další článek:)

3. Krása chaosu

Objevme krásu zdánlivého přírodního chaosu. V přírodě má vše smysl a na rozdíl od lidských systémů se uzavírá ve fungujícím koloběhu. Když zapomeneme na uhlazené satelitní zahrádky a zadíváme se jak funguje les, nebo louka, zjistíme, že onen chaos je funkční tisíce let a funguje soběstačně. Stačí jen začít chaosu říkat rozmantost. Cokoliv je jednolité – monokulturní – nerozmanité nefunguje samo o sobě a musíme to dotovat. V našem případě hnojivy, vodou a naší prací.

Naučme se chaosu říkat rozmanitost a přestaňme mít pocit, že od nás příroda něco potřebuje.

Jak začít:

  • Půjčte si nějakou moderní ruční sekačku ( zde je pro začátečníky důležité nepodcenit důležitost dávkování piva…)
  • Zkoukněte weby o permakultuře

Zahrada je pro nás, pro naše děti, pro grilování s přáteli a pro čtení knížek pod stromem. Nenechme vžité představy, které máme v našich krabicích, aby nám nutili představu, že zahrada je dřina…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *