5 Největších přínosů minimalismu

Minimalismus se pro mě stal nástrojem na naší cestě, kterou jsme začali po Vánocích 2014. Nejdříve jsme se začali zbavovat věcí. Postupně jsme se začali zbavovat i povinností – hlavně pravidelných plateb a nesmyslných pojištění a spoření. Došlo i na pracovní stůl, kalendář a také na hlavu. Vyčistit, tedy minimalizovat hlavu je zatím nejtěžší výzva a rozhodně nás čeká v tomto ohledu nejdelší cesta.

I přes krátký čas, který uplynul od začátku naší cesty, už cítím přínosy, které se pomalu začínají promítat do našich všedních dnů:

 1. Více času na zážitky s dětmi – díky tomu, že jsme přestali chtít stíhat vše, se soustředíme na ty důležité věci. Času máme každý den všichni stejně, ale my jsme se rozhodli ho využít na věci, které mají smysl.
 2. Více peněz – díky tomu, že jsme přestali vše chtít, soustředíme se pouze na kvalitní věci. Přestali jsme podporovat finanční a bankovní instituce a můžeme si dovolit mít finanční rezervy. To znamená větší klid a více peněz na zážitky.
 3. Více prostoru na změny a sny – díky minimalismu jsme uvolnili nejen místo a peníze, ale i mysl. I náš mozek potřebuje pravidelnou debordelizaci, aby mohl vědomě fungovat mimo systém a vylézt z krabice. Teprve až se zbavíme mentálního balastu, můžeme vymyslet velké věci…
 4. Méně stresu – díky menší finanční náročnosti života a zbavení se pocitu, že musím vše stihnout, se snížil vědomý i podvědomý stres. Můžeme relaxovat bez pocitu viny.
 5. Méně (podvědomého) strachu – máme jednoduše méně věcí, o které se „musíme“ bát. Máme méně cílů, kterých nemusíme dosáhnout. Máme méně sociálních statusů, které můžeme ztratit.

Minimalismus je nástroj, který pomáhá tvořit MÉNĚ vstupů a VÍCE výstupů. Méně MATERIÁLU a více HODNOT.

Pokud Vás zajímá více, přihlašte se k odběru článků na konci stránky. Článků s minimalistickou tématikou bude přibývat a budeme se určitě věnovat i konkrétním zkušenostem a trikům. Více o tom, jak vnímám minimalismus a kde hledám inspiraci na webu se dočtete v našem prvním článku.

2 Comments

 1. Odpovědět
  Aneta Bře 2016

  Dobrý den, Jakube, moc se mi líbí Váš blog a jsem ráda, že jsem něco takového v češtině objevila. Líbí se mi, jak je blog jednoduchý a přehledný. Ve spoustě věcí musím souhlasit :). Poslední dobou jsem se do minimalismu zamilovala a přimělo mě to k psaní vlastního blogu. Kdybyste měl zájem se podívat, tady je: http://www.zamalem.cz/. Budu ráda za Váš názor. Mějte hezký den.

  • Odpovědět
   Kuba Bře 2016

   Dobrý den Aneto, díky za kompliment, vytvořit v dnešní době něco jednoduchého a přehledného opravdu není jednoduché. Také fandím českým projektům, protože jich je stále pomálu a myslím, že jste vykročila krásně. Zkouknul jsem Váš blog a musím uznat, že jste z platformy bloggeru vytáhla asi maximum jednoduchosti. Máte pěkný obsah článků a spoustu pěkných myšlenek. Časem se snad – tak jako u mě – projeví touha minimalizovat blog ještě více a zbavíte se sidebaru:)) Určitě se zamyslete nad možností odběru nových článků (Subscribe)…

   Fandím Vám a přeji mnoho sil do minimalismu:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *