Učím se znovu chodit – barefoot story

Naštěstí za sebou nemám nemoc nebo mozkovou příhodu. Pořídil jsem si bosé boty. Boty hrdě označené barefoot s velmi ambiciózní cenovkou a cílem simulovat, že žádné boty nemám. Proč?

K bosým botám mě přivedlo rozhodnutí vzkřísit běžeckou kariéru. Přestal jsem běhat kvůli tomu, že mne bolela kolena. Je to už tak dlouho, že nadšení bylo silnější než vzpomínky a navíc chci dětem ukázat borce, který nedal ironmana jen kvůli drahým letenkám na Havaj. Moje vědomě-minimalistické, ale stále chlapské ego, se mi snažilo vnutit, že je chyba v botách, klimatickém pásmu a postavení Merkuru a Venuše…ta možná bude mít svůj podíl, každopádně boty ani Merkur za to nemohou. Promiň ego – neumím běhat. Shrnu, co jsem se dozvěděl o svém běhání:

Běhám přes patu. Další alespoň trochu pružící věc za patou je koleno a to pak bolí, protože pružit nemá. Nejsem sám, a tak pro nás lamy experti vytvořili nejmodernější systémy – AIR, WAVE, BOOST – bez kterých běhají jenom lamy. Jde o lepší odpružení paty, abychom mohli lépe běhat přes patu. Běháme sice přes patu dál, ale je nám to víc jedno. A kolena pak víc bolí. Už máme nejmodernější boty, těmi to tedy být nemůže a jdeme se odevzdat do spárů pohybových expertů…jaaasně, těch samých, kteří pro nás vyvinuli antilamí boty.

Několik dní jsem pozoroval všechno, co běhalo včetně našich dětí. Došlo mi, že ještě nejsou zkažené a o běhání nepřemýšlí. Běhají skvěle, přesně jak popisují guruové běhání a navíc bez bot! Říkal jsem si, že se ani s jedním běžeckým guru nestihly naše děti potkat, tudíž to nebude až takový zázrak a zkusil jsem to taky.

Kdy jste naposledy běhali bosí?

Po dvou krocích mi dvakrát zadunělo až v hlavě a hned třetí už byl bez paty. Automaticky, bez příručky, záchovně. A je to. Když budu běhat bos a poslouchat se, mám vyhráno…jeeenže kancelářská krysa když vyrazí bosá na kamínky…nápad s bosými botami byl na světě. Uznávám, že moje bosé boty jsou také výsledkem práce expertů a botových dizajnérů. Alespoň ale pokorně přenechali většinu technologií někomu, kdo je umí lépe. Biomechanice našeho těla.

Lidské chodidlo je jeden z nejpropracovanějších mechanizmů přírody…a my ho téměř nepoužíváme.

Realita je, že to není tak jednoduché. Pořídil jsem si i boty na běžné nošení a je to výzva. Nejen, že neumím běhat, ale ani chodit. Učím se odvalovat chodidlo bez nárazů, odrážet se prsty a nevypadat u toho jako…hloupě. Šoupu nohama a díky chybějicímu podpatku mám ošoupané kalhoty. Bolí mě paty a skoro nic neuběhnu.

Proč to tedy dělám? Vnímám více nohy, povrch a celé tělo. Posiluju téměř všechno a ten pocit je zvláštní a návykový. V botách mě nic neomezuje (jsou veeelmi široké) a přitom jsou nohy chráněné. Nebolí mě kolena, když běhám a Ironman je zase o něco blíž…řekněme, že se nevzdaluje tak rychle.

Pokud víte PROČ a jste připraveni na trochu počátečního nekomfortu při chůzi a běhu proti proudu, běžte do toho.

Kde pořídit barefoot boty:

Chcete-li se posunout ještě dál a valit opravdu naboso, koukněte na www.turistikanaboso.cz nebo na www.runfree.cz.

Jsem lama a učím se chodit a běhat a mám z toho radost.

PS.: Např. lama Guanaco umí běžet rychlostí až 56 km/h a to i po kamenitém a hornatém terénu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *