Jak zvýšit produktivitu – kouzlo, kterému nechceme věřit

Nejspíš čekáte, že napíšu o převratném nástroji, který umožní udělat více práce za méně času…tak jo. Tady to je:

Plánujte méně, pracujte méně a hýbejte se více.

Takhle jednoduché to je. Napsat.

Většina lidí, které znám, si plánuje do kalendářů víc, než jsou schopni stihnout. Kultura korporátní firmy říká, že pokud nemám plný kalendáŕ, tak nic nedělám. Kdo chce být úspěšný musí být „byzy“. Znamená to vyřešit všechny problémy a odškrtat všechny úkoly. Znamená to, že když mám hodně schůzek, tak si mě všimnou a budu ještě úspěšnější…

Ok, mám plný kalendář, všechny problémy jsem vyřešil. Co jsem ale přinesl firmě, která mě platí? Nové vize? Zlepšení vedoucí k úsporám, nebo dokončení revolučního projektu? Zeptá se někdo na můj kalendář?

Znám spoustu velmi výkonných lidí, kteří si myslí, že nejsou produktivní, pracují přes čas a zanedbávají rodinu. Zde jsou 3 důvody proč si myslím, že si to myslí a inspirace co s tím dělat:

1. Frustrace z nesplněných úkolů: plánujte méně

Díky školení a trendům mezi managery se soustředíme na to, co je ještě potřeba splnit a jak moc to hoří. Málokdo se ohlédne na to, co už splnil a jestli to už není dost – to je přeci málo ambiciozní… Vzpomeňte si na pocit, když jste odškrtali všechny úkoly dne a ještě vám zbyl čas. To je ono. Hned má člověk radost a další den se těší, jak to znovu zvládne, na ten pocit, na tu motivaci…

Když máme včas hotovo, máme vlastní – vnitřní motivaci na další akce. Když máme vnitřní motivaci zvládneme toho mnohem více….

Co změnit:

  1. Dopřejte si rezervy. Já si dávám minimálně 20%. Když mi dnes v kalendáři zbydou 4 hodiny, počítám jen se třemi.
  2. Plánujte nejprve ty důležité. Na konci dne – i když nesplníte vše – se ohlédněte na splněné úkoly a chvilku si dopřejte, aby Vám to došlo: Ty důležité jsou hotové.
  3. A teď fígl – ty méně důležité úkoly škrtněte hned ráno. Proč se jimi zabývat, když je tu spousta těch důležitějších…?

Tedy plánujte nejen méně ale i lépe – minimalismus.

2. Malá efektivita: pracujte méně

Jsou extrémně výkonní lidé, kteří nespí, nejezdí na kole, jí hamburgery a hranolky a přesto jsou extrémě produktivní…Nicméně my ostatní musíme více přemýšlet o regeneraci a efektivním využití energie. Já neumím pracovat na 100 (a více) procent celý den – myslím především těžkou manuální práci s myší. Pokud budu pracovat 10 hodin ve víře, že toho více stihnu, pojedu většinu času na 60-80% (a to si fandím). Pokud z toho věnuji 2 hodiny na běhání, stavění lega, nebo dobrou kávu s přáteli, druhý den jsem v pohodě. Je mi lépe na světě a jde mi práce od ruky…protože se už těším na další kávu…na NĚCO JINÉHO.

S čerstvou myslí jde práce od ruky. Unavený mozek neudělá více práce, spíše více chyb…

Co změnit:

  1. Odměňte se. Po každém úkolu, každý den, každý týden. Nemusí to být nic pompézního…třeba jen pět minut „ničeho“, nebo dobrá káva.
  2. Zkraťte si pracovní dobu a jeďte naplno. Mozek není hloupý – když ví, že bude muset fungovat 12 hodin v kuse, zapne úsporný režim…

3. Málo životní energie: hýbejte se více

O tom už bylo napsáno hodně. A stále to nechápeme. Je to první aktivita, kterou zrušíme když „nemáme čas“: Sport, pohyb, cvičení…vypnout mozek a zapnout COKOLIV jiného. Obzvláště kancelářské krysy potřebují vykompenzovat plíživé krnění v oupenspejsu – tím však nemyslím jednoduše a hned působící drogy – kofein, nikotin, cukr, lepek…nefungují dlouhodobě. Těžko nám jde do hlavy, že musíme energii nejdříve vydat, abychom jí ještě více dostali zpět.

Jednoduše řečeno – když máme natrénováno, více vydržíme i v tom openspejsu.

Co změnit:

Nebudu to dál rozvádět – na to jsou jiné blogy. Vezměte tenisky (nebo raději barefooty) a běžte. Vyjeďte na kole, vezměte hůlky, nebo jen psa, choďte pěšky, pracujte na zahradě…Cokoliv se počítá a je to důležitější, než maily. Jo a vypněte notifikace.

 

Princip je stále stejný – dělat, co je důležité a zbavit se všeho, co důležité není. MINMALISMUS. Držím vám palce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *