Minimalismus mění lidi kolem nás

Přestože jsme měli ve vánočním plánu více vědomých minimalistických kroků, než se nám podařilo uskutečnit, byl konec roku lepší, než jsme čekali. Věřím, že je to díky naší minimalistické cestě během celého roku.

Plánovali jsme, že konec roku tentokrát pojmeme opravdu zodpovědně. Promluvíme si s rodinou a napíšeme jim dopisy o tom, proč nechceme zavalit děti čínskými hračkami, palmovým tukem a polskou syrovátkou. Vysvětlíme dětem, jak to všechno chceme o Vánocích udělat a že nejlepší jsou zážitky. Omezíme výskyt cukroví, smažených a barevných jídel. Nebudeme jezdit zbytečně autem. Vysvětlíme přátelům a známým, že nám ani našim dětem opravdu nemusí narychlo nic nosit…

No, jak bych to…minimalista amatér se opět přesvědčil, že je dobré plánovat méně. K mému překvapení jsme opravdu dostali pod stromeček málo věcí. Dokonce i naše děti dostaly výrazně méně věcí a těch plastových bylo pomálu. Nejbližší členové rodiny se dopředu ptali a babičky upekly méně cukroví. Uvědomil jsem si, že přes počáteční (a možná stále trvající) nepochopení našeho nového přístupu, nás začali lidé kolem respektovat. Začali se zamýšlet nad tím, že bychom více ocenili poukaz na víkendový pobyt, než nový zahradní gril.

Jako vždy je to jednoduché a známé:

Když chceme změnit svět, musíme nejdříve změnit sami sebe. A vytrvat.

Během celého roku jsme odmítali věci, které nejsou základ a dávali najevo, že se věcí zbavujeme. Odmítali jsme slevové kupóny na nepotřebné věci a nechtěli u benzínky „dárky“ ani zadarmo. „Tak si to vezměte, třeba pro děti, když je to zadarmo…“ Nene, to už není pro nás. Naučili jsme se, že ty věci zadarmo (myšleno peníze) stejně něco stojí. Lidé, kteří to vyráběli a my když to přenášíme, uklízíme a vyhazujeme jsme utratili svůj čas.

Vytvořili jsme kolem sebe takovou „auru minimalismu“, která zřejmě ovlivňuje lidi v našem okolí. Žili jsme minimalismem a díky tomu jsme si užili jednodušší Vánoce a konec roku i když jsme splnili jen malou část našich plánů. Pozor, nejde o žádné velké a převratné akce. Malé krůčky a malá vítězství. Naučili jsme se automaticky odmítat věci a lépe argumentovat. Učíme se přemýšlet o maličkostech a reagovat na podněty stále přesvědčivěji v duchu minimalismu.

Žijme minimalismem každý den. Když si budeme stát za svými hodnotami a vytrváme, nemusíme je psát na billboardy, aby je ostatní pochopili…

Žijme minimalisticky, mluvme o tom, argumentujme, pokud to má smysl a trvejme na svých hodnotách za všech možných situací. Vrátí se nám to…třeba o Vánocích.

DÁRKOŽROUT

Aby nezůstalo jen u filozofie, podělím se s vámi o jeden vánoční tip, který se osvedčil a pomohl nám zminimalizovat Vánoce. S dětmi jsme z krabice od bot vytvořili příšeru s velkou pusou, která žere přání – Dárkožrouta. Až je sežere (a prochroustá přes SPAM filtr), dá echo tomu, kdo je zodpovědný za dárky (Santa, Klaus, Ježíšek…jak kdo chce) a MOŽNÁ se něco splní. S dárkožroutem jsme pak navštívili rodinu a známé a neodešli, dokud nenakrmili dárkožrouta. Často někdo říká, že nic nechce…a teď měl možnost to napsat. Ostatně se takové nic dobře balí, protože nejste omezeni velikostí ani tvarem.

Zlepšení, které jsme tím dosáhli, nebyla vůbec špatná:

 1. Nelámali jsme si tolik hlavu s některými těžko obdarovatelnými lidmi.
 2. Díky tomu jsme pak nekupovali zbytečnosti, nebo dokonce nekupovali vůbec, ale tvořili.
 3. Přestože odmítáme zbytečné věci, ještě stále máme zažité „něco všem DÁT“. Nyní jsme měli černé na bílém, že chtějí nic, nebo třeba pozvání na večeři – mimochodem skvělý minimalistický dárek, pro nadšené kuchaře.
 4. Jde o výborný projekt pro děti. Měly na starosti všechno – vyrobit a starat se o Dárkožrouta, vysvětlit každému co a proč dělá a vyškemrat ode všech papírek s přáním (dětem se těžko odmítá). Hodně je to bavilo.

OBJEV

Dovolím si ještě jeden minimalistický tip – nový objev stránek o minimalismu – zijememinimalismem.cz. Je to prakticky zaměřený a strukturovaný web o minimalismu, který mi u nás dlouho chyběl. Podobá se například webu Courtney Carver nebo Tammy Strobel (…ne, nehodlám hrát tu hru s přechylováním), což jsou, myslím, velmi dobré vzory a určitě držím Marcelce Sobotové palce.

Přeji zábavný a minimalistický rok 2016.

2 Comments

 1. Odpovědět
  Kateřina Kočařová Čvn 2016

  To je prostě bezvadný článek a jakkoli se týká Vánoc, všechny Vaše myšlenky se dají použít i nyní na začátku léta. Taky jsem se zamilovala do minimalismu, snažím se to u nás doma pomaličku zavádět, ale můj drahý muž bohužel minimalistou asi nebude, nemáte nějaký tip jak na to? Děkuji a držím palce, Kateřina 🙂

  • Odpovědět
   Kuba Čvn 2016

   Krásný den Kateřino. Děkuji za komentář, máte jistě pravdu – určitě se netýká jen Vánoc. S partnery to občas bývá složité a jediné, co platí, je nenutit je do toho a ukázat výhody minmalismu. Funguje jen názorný nenucený pozitivní příklad na sobě. Možná se tomu dá trochu pomoci a zamyslet se při konkrétním projektu minimalizace jak ho lépe „prodat“…ale stále platí: „chceš-li změnit svět, musíš změnit sebe“…

   Přeji mnoho úspěchu při minimalizování:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *